Jazz dance
Taneční styl

Jazz dance označuje široké spektrum tanečních technik. Označení jazz dance se nejprve používalo pro původní afroamerické tance. V 50. letech 20 století se začal objevovat nový druh jazz dance - modern jazz dance. Se vzrůstající dominancí jiných forem hudby v zábavním průmyslu se jazz dance vyvinul na Broadwayi do nového uhlazeného stylu, který je dnes učen jako moderní jazz dance.

Styl jazz dance určený k vystupování zpopularizoval svou prací Bob Fosse, který se autorsky podílel na broadwayských představeních jako Chicago, Cabaret, Damn Yankees a The Pajama Game. Moderní jazz je základní taneční technikou muzikálů.

Využívá mnoho prvků z tradičních tanečních technik – zejména baletu: výpony, snížení, krokové variace a skoky. Charakterizuje jej velká, až extrémní dynamika, izolované pohyby jednotlivých částí těla i pasáže tančené na zemí (převaly, kontrakce, zdvihy, pády) a důležitým prvkem je i výraz, sdílení pocitů a nálad, daných hudbou nebo tématem choreografie.

Výuka Jazz dance začíná zahřátím, následuje nácvik izolovaných pohybů, dynamiky a základních charakteristických prvků. Po nich pak následuje práce nohou. Ta má hodně společného s baletní technikou. Výpony, snížení a točení. Tím se současně učí i smysl pro rovnováhu. Kroky se pak řadí do krokových vazeb v prostoru a později kombinují i se skoky. Finální část hodiny pak kombinuje všechny procvičované prvky do tvorby choreografie.

Jazz Dance je tanec, který uvidíte npř. v hollywoodských filmech, jako Chorus Line a All That Jazz.

Jazz dance kurzy

Fotografie a videa

Zaujala tě tato stránka? Dejte o ní vědět...