New school
Taneční styl

New school
je forma hip hopového tancování, která se vyvíjí na základě nových hudebních trendů v hip hopu. Tanečníci break dance se inspirovali break beaty, což byla poměrně velmi rychlá hudba. Hip hop music konce osmdesátých a v průběhu devadesátých let se však značně mění a dále vyvíjí, což přináší i nové formy hip hopového tancování. Byla počata éra new school dance.

Okolo roku 1986, v počátcích new school, byly prvky a pohyby velmi jednoduché. Kroky jako Wap, Running Man (snap), Rogger Rabbit nebo Robocop byly velmi oblíbené a byly přesně tím, co dokázal zvládnout každý. Nicméně je dnes new school mnohem vyvinutější a složitější. New style přichází ze všech stran, tanečníci si přizpůsobili popping nebo electric boogie a vytvořili si vlastní pohyby. Přebírají prvky z bojových umění, reggae, lockingu apod. Protože však rappeři dnes tanečníky moc nevyužívají, je poměrně těžké někde tento nový způsob tance zahlédnout.

Jedním z nejlepších míst, kde lze new school hip hop zahlédnout, je New York City. Tanečníci se scházejí na party zvané Mecca. Velkých rozměrů dosáhla new school také v Japonsku, kde se koná řada soutěží.

Přestože je i v new school potřeba obratnost a zručnost, není tato forma tance o tom, co může tanečník udělat, ale o tom, co může udělat do hudby, rytmu. Je tak bližší pojetí footworků v breakingu. New school je více o individualitě, jedinečnosti a charakteristice tanečníka.Vývoj new school hip hop dance byl snad nejvíce ovlivněn New Jack Swing Music.

Hip hop dance převzal i některé pohyby electric boogie a break dance. Převážně však jde o krokové variace. B-boying však žije dál. Break dance je dnes velmi populární i v Evropě. Ve Francii a v Německu působí řada světově známých a uznávaných crew. (např. Vagabonds a Wanted z Francie, Flying Steps z Německa). Ale například i v Rusku zažívá hip hop v poslední době expanzi. Obrovský rozmach b-boyingu je dnes v Japonsku a Korei. Hip hopová taneční kultura se v těchto asijských státech vyvíjí již od doby uvedení snímku "Flashdance", představenému veřejnosti v roce 1983. Po uvedení tohoto snímku následovaly další jako "Wild style", "Beat street", "Breakin" a "Breakin 2". Kromě těchto filmů bylo do Japonska pozváno i několik slavných skupin z Ameriky, které svými ukázkami inspirovaly mnoho japonských tanečníků. V posledních letech jsou japonské i korejské crew velmi úspěšné na světově uznávaných battlech např. na "Radiotronu" v USA nebo na akci "Battle Of The Year" v Německu.

Vedle vývoje old schoolových tanečních stylů předvádějí v průběhu devadesátých let tanečníci v klubech množství nových triků, záklesků, tanečních kroků a figur, které nejsou jednoznačně stylově určeny.

New school kurzy

Fotografie a videa

Zaujala tě tato stránka? Dejte o ní vědět...