Waltz
Taneční styl

Waltz (W) - (3/4 takt, tempo 31-33 t/min)

V 19. století byl z Evropy do Ameriky importován valčík a ta jej zase vrátila Evropě v 20. století ve zcela přepracované formě jako valse boston, nebo krátce boston. Vznikl ve stejnojmenném městě USA a v Evropě se mu říkalo také "narovnaný valčík'. V Paříži vznikla jeho francouzská podoba - valse hésitation. Oba druhy se vyznačovaly měkkými pohyby, doklouzávanými kroky a různými výdržemi v tanci i hudbě (zejména valse hésitation). Avšak hlavním rysem byla oproti valčíku změna charakteru z tance kolového na tanec two a one stepového typu, resp. pochodového typu. Do Českých zemí se boston dostal již začátkem 20. století přes Vídeň.
V roce 1919 byl v Anglii kromě one stepu a jiných tanců v oblibě waltz tančený s výdržemi (patrně val-se hésitation). V letech 1920-32 s oběma formami waltzu experimentovali angličtí učitelé tance (i když boston byl v Londýně populární již v roce 1904). Na Mistrovství světa v roce 1922 v Londýně, které pořádal Camille de Rhynal, zvítězil v kategorii profesionálů V. Silvester s Phyllis Clarke. Tento pár zde mj. jako první tančil tzv. diagonální waltz, který se stal základem dnešního standardizovaného waltzu. Jeho hlavní rysy a základy byly pak stanoveny na kongresu anglických učitelů tance (profesionálů) v roce 1933 právě za předsednictví V. Silvestera.
Pár je v základních figurách v neustálém kontaktu a přirozený vláčný pohyb waltzu je obohacen tzv. waltzovou vlnou, vytvářenou snížením a největším zdvihem ze všech STT. V základním provedení vychází pár delším krokem v 1. době z uvolněných kolen do zdvihu na vysoké pološpičky mezi 2. a 3. dobou a zase se Vrací zpět do snížení (menší demi plié). Z valčíku zůstal waltzu otáčivý charakter a po valčíku získal také značnou oblibu u všech generací, která mu vydržela dodnes.
V Českých zemích se waltzu někdy říká pomalý valčík, což je zavádějící. Tento termín se hodí spíše na český lidový tanec sousedskou, jejíž charakter a pohybové principy jsou ale zcela jiné než u waltzu. Faktem ovšem je, že o sousedské vědí dnes bohužel jen ti, kteří se lidovým tancem zabývají.

Waltz kurzy

Fotografie a videa

Zaujala tě tato stránka? Dejte o ní vědět...